Historia Oleśnicy

Forum pasjonatów historii Oleśnicy
Dzisiaj jest ndz paź 01, 2023 2:59 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]




Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wprowadź tutaj treść wiadomości. Nie może ona mieć więcej niż 60000 znaków. 

Emotikony
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :@: :alien: :bom: :drunken: :cheese: :eye: :cyclops:
Wyświetl więcej emotikon
Rozmiar czcionki:
Kolor czcionki
Opcje:
BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz emotikony
Wyłącz przetwarzanie odnośników
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed automatycznym publikowaniem postów, musisz wprowadzić oba widoczne słowa do znajdujących się tutaj pól tekstowych.
   

Przegląd tematu - Cyganie w Oleśnicy
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
jak już pisałem w temacie pierwszych targowisk i nie tylko ja na 100% tabory zatrzmywały się na popas za targowiskiem przy ul. Rzemieślniczej a stacją benzynową przy ul. J Matejki. Jak tylko przyjechał tabor to my dzieci i nietylko my lubiliśmy tam chodzić. Przepiękne stroje kobiet i dziewcząt, muzyka, śpiewy, ogniska. Tak to pamiętam z lat 60-tych.

Dodane po 1 minutach:

no i jeszcze kolorowe wozy.
Post : sob lip 24, 2010 12:35 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Advena pisze:
Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

Witaj Advena!

Mnie się z opowiadań rodziców kojarzy podzamcze - od strony parku. Dopytam szczegółów przy najbliższej okazji.
Post : śr maja 20, 2009 9:23 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Witam, to mój pierwszy post na tym forum.
Jak przez mgłę co prawda, ale przypominam sobie Cyganów rozbijających obozowiska na Lucieniu przy oczku wodnym przy rozjeździe torów kolejowych Oleśnica - Oleśnica Rataje. Lata chyba 80-te.
Post : śr maja 20, 2009 8:41 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Wiem o jednej rodzinie Romskiej, która mieszkała (na pewno) do 1981 roku przy ul. Cieszyńskiego. Może mieszka tam do dzisiaj.

Mietek
Post : czw kwie 30, 2009 5:56 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Potomkowie Romów zamieszkują dzisiaj Olesnicę,ale są całkowicie zasymilowani a co po niektórzy nawet nie wiedzą ,że mają domieszkę krwi romskiej :) Z opowieści mojej babci i mamy wynika ,ze mieszkali na Tołstoja a ci ,co zasymilowali się zamieszkują najprawdopodobniej we Wrocławiu :)
Post : czw kwie 30, 2009 2:51 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
Ja pamiętam, że w Oleśnicy, Cyganie rozkładali swoje tabory w różnych miejscach miasta. Obozy były rozkładane w miejscach, o których pisali moi poprzednicy, ale również przy ul. Wileńskiej gdzie teraz znajduje się stacja paliwowa i market Muszkieterzy. Tam było odpowiednie miejsce na postój taboru (trawa, drzewa). Przypominam sobie również inne miejsca ale, że nie mam 100% pewności, to o nich nie piszę.

Mietek
Post : pn kwie 27, 2009 4:43 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
ja pamiętam jak na początku lat 70 tych lubili koczować w Bystrym na Grodzisku . Trwało to tygodniami a gdy się zwiedzieli że komuś we wsi zdechła świnia lub krowa albo koń to przyjeżdzali i nawet tygodniową padlinę wykopywali i zabierali ze sobą do obozowiska
Post : pt kwie 24, 2009 11:22 pm
  Tytuł:   Odpowiedz z cytatem
W drugiej połowie lat 70-tych, na ulicy Tołstoja (odcinek od ul. Krzywoustego) stały często wozy taborowe i pasły się konie. Zaś pobliski dwupiętrowy budynek zamieszkiwali przymusowo osiedleni tam, Cyganie.
Byłem wówczas mocno nieletni :wink: , ale mieszkałem nieopodal i pamiętam wzmożony ruch w tamtej okolicy, letnią porą. Wozy przyjeżdżały i odjeżdżały, wraz z nimi pojawiali się nowi i znikali zasiedziali ludzie.
Myślę, że niespecjalnie zawracali sobie przy tym głowę, obowiązkiem meldunkowym.
Jestem teraz poza Oleśnicą, gdy wrócę, rozpytam na tę okoliczność tych, którzy mogli więcej zapamiętać.
Post : pt kwie 24, 2009 3:38 am
  Tytuł:  Cyganie w Oleśnicy  Odpowiedz z cytatem
W 1964 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało rozporządzenie, zmuszające tabory cygańskie do zakończenia wędrówek. Odnoszę wrażenie, iż mimo zakazu pojawiały się one w Oleśnicy po tej dacie.
Zdaje się, że zatrzymywały się m.in. na ob. ul. Kilińskiego, w miejscu gdzie stała stara stodoła. Może ma ktoś zdjęcie tego miejsca?
Czy ktoś jeszcze pamięta tabory i miejsca, w których stawały? Czy tacy domokrążcy z wędrownymi usługami /na wozach zaprzężonych w konie/ typu: lutowanie garnków, ostrzenie noży - to byli Cyganie? Napewno sprzedawali patelnie. Może był gdzieś kowal ? Może ktoś pamięta jakieś zdarzenie z lat powojennych związane z Cyganami ?
Post : czw kwie 23, 2009 5:50 pm

Strefa czasowa UTC+2godz. [letni]


cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group